EYT NASIL VE NEREDEN YAPILIR?

EYT nasıl ve nereden yapılır? Bu yazımızda EYT de ki yolları size aktaracağım. Ssk, bağ-kur ve emeklilik sandığı ayrımı olmaksızın yaş sınırının kaldırıldığı düzenlemede detaylar nelerdir?

Yaş sınırı gözetmeksizin herkesi kapsar nitelikte hazırlanan şartlar için kararın resmi gazetede çıkması gerekiyor.

8 eylül 1999tarihinden önce sigorta kaydının olması şartların başında geliyor.

Öncelikle EYT li miyim değil miyim bunu bileceğiz. Yıl, prim gibi şartları biliyorsunuz. Kadınlarda 5000 prim gün sayısı,erkeklerde 5400 prim gün sayısı, kadınlarda 20 hizmet yılı, erkeklerde 25 hizmet yılını tamamlayanlar EYT’li oluyor.Emekli olmaya hak kazanıyor. Bundan sonrası artık resmi işlere kalıyor. Süreç kısaca evrak, başvuru, sonuç olarak devam ediyor.

Prim gün sayısı eksik olanlar emekli olmak için diğer iki şartı tamamlamış olarak geriye dönük borçlanma ile emekli olabiliyorlar. Vatandaşlar prim gün sayılarını e-devlet üzerinden kolayca öğrenebiliyor.

EYT BAŞVURU VE DETAYLAR

Özet olarak başvuru için nelerin yapılacağını fazla karıştırmadan yazayım. Emekli olacak kişiler EYT’nin mecliste görüşülmesi ardından ocak ayı içinde bitecek. Karar resmi gazetede çıktıktan sonra süreç başlayacak.

EYT NASIL VE NEREDEN YAPILIR?

Eyt nasıl ve nereden yapılır? Bir kişi sigortalı olarak çalışıyor ise emeklilik başvurusu yapamaz. Öncelikle işten ayrılması gerekir. Sonra tahsis talep formunu e-devletten çıkarıp bunu SGK ya iletmesi gerekiyor. SGK dan alacağımız belgeyi iş yerimize veriyoruz ki işveren tazminat konularını ayarlasın. Eğer emeklilikten sonra çalışmayı düşünüyorsak bunu da işyerimize bildiriyoruz. İşveren bizi Sosyal Destek Primi ile emekli çalışan olarak devam ettiriyor.

E-devlet sistemine TC kimlik numarası, şifre ile giriş yapıldıktan sonra kurumlar sekmesinden, Sosyal Güvenlik Kurumu sekmesine tıklayın. Buradan ” gelir, aylık, ödenek, talep belgesi” başlığına ulaşıyoruz. Bu açılan sayfada ” yeni başvuru” sekmesine tıkladıktan sonra ilgili bölüm SSK, BAĞ-KUR gibi emeklilik durumuna göre evrak doldurarak başvuru tamam oluyor.

Başvuru üç şekilde oluyor.

  1. E-devlet üzerinden
  2. İadeli taahhütlü olarak posta ile
  3. SGK ya bizzat giderek

Farklı bir yazıdan bilgi almak isterseniz buraya tıklayarak göz atın.

Sayfamızın eğitim bölümünden farklı konularda bilgi almak isterseniz de buraya tıklayın.

Yorumlara yazarak ilgili konuda katkıda bulunarak veya deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

Bir cevap yazın