BALKONDA EVDE DİKEY TARIM

Yeni moda, balkonda evde dikey tarım. ilk duyduğumda nasıl heyecanlandım bir bilseniz. Çok güzel bir buluş olduğunu söylemeliyim. Çünkü harika bir yaratıcılık örneği. Hatta betonlaşmanın alıp başını yürüdüğü şu ortamlarda şehirlerin yüzünü güldürecek bir yenilik bu. Hem de çok ekonomik. Hatta öyle verimli ki 5 dekardan alınabilecek verimi sadece bir dekardan alabiliyorsunuz. Dekar derken araziler değil öyle, apartmanların duvarları, evlerin balkonların duvarları bu iş için biçilmiş kaftan.

Boş duvarlar yeşillensin

Düşünsenize, sizin apartmanın en az penceresinin olduğu duvarı boydan boya yem yeşil fasulye sarmaşığı ve yaprakların arasından sarkan yeşil yeşil fasulyeler.Ya da tüm duvar kivi sarmaşığı ve kiviler aralardan gülümsüyor 🙂 Üzüm bağı da çok şahane olurdu doğrusu.

Balkonunuzun boş duvarları güneş alıyorsa hemen bu yöntemle ürün yetiştirmeye başlayabilirsiniz.Veya evinizin güneş gören bir odasını tarıma ayırabilirsiniz. Toprak da kullanmak zorunda değilsiniz. Topraksız tarım yapabilyorsunuz. Sadece topraktan değil sudan da tasarruf sağlayan bu yöntem, hem cebinize hem de mutfağınıza hitap ediyor.Çünkü bir odadan apartmana yetecek pazar malzemesi çıkabilir.Abartmıyorum.

evde dikey atarım

Domatesler, çilekler, marullar…

Peki neler yetiştirilebiliyor Bu dikey tarım ile? Aslında aklınıza gelecek her şey yetişir. Kısacası, fasulye,karpuz,kavun,biber,soğan kivi,çilek,domates,salatalık,maydanoz, marul, armut, mandalina…Tüm sebzeler, hatta meyveler de yetiştirilebiliyor.Kavun ve karpuzu en alt sıraya ekmeleri gerek 🙂

Balkonda, evde dikey tarım ,görsel olarak da anlatılamayacak kadar güzel. Kesinlikle görmelisiniz. Tüm şehri yem yeşil , doğa ile barışık hale getirebiliriz. O ruhsuz duvarlar, boş balkonlar nasıl da canlı oluyor, cıvıl cıvıl. Şehirlerin yüzü değişir . Hatta evlerin , apartmanların boydan boya boş duvarları yem yeşil olmuş, mor mor üzümler sarkıyor 🙂 ben hayal ediyorum da cennete çeviririz mahalleleri böyle. Hatta bunun hemen yayılması gerekiyor. Acilen moda olması gereken bir güzellik bu. Yakında apartmanların balkonlarında borulara ve duvardaki ceplerde çilekler, domatesler görürseniz hiç şaşırmayın.

Çilek ve domates o kadar yakışıyor ki… Yeşil yeşil yaprakların arasından kırmızı kırmızı domatesler sarkıyor sütundan. Üstelik toplamak için de eğilmek gerekmiyor.

Şahsen ben başladım. Çilek ile bu güzelliği denemeyi düşünüyorum. Mor üzümlü bağ da sırada tabii…

Bu yazımla ilgili sayfamızın tarım bölümünde ”dikey tarım çilek’‘ yazımıza tıklarayak inceleyebilirsiniz.Dikey tarım çeşitlerini buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

“BALKONDA EVDE DİKEY TARIM” üzerine 4 yorum.

  1. Geri bildirim: Sayfa bulunamadı | Tek Derdim

  2. Geri bildirim: En Organik Tarım Nasıl Yapılır? - Tek Derdim

  3. Geri bildirim: Sayfa bulunamadı - Tek Derdim

Bir yanıt yazın