EVE ÇİŞ YAPAN KEDİLER

eve çiş yapan kediler

Eve çiş yapan kediler başlıklı yazımda bugün sizlere, ev kedilerinin eve koku bırakmalarından veya çiş yapmalarından ve bunun nedenlerinden bahsedeceğim.Öncelikle kediniz çişini tamamen eve yapıyor mu, yoksa sadece koku mu bırakıyor? İkisi farklı şeyler çünkü.

KEDİ KOKU MU BIRAKIYOR , ÇİŞ Mİ YAPIYOR?

Eğer kediniz çişini tamamen yapıyorsa oturup da , bu koku bırakma değildir. Bu tamamen çiş kabına alışamama veya çiş kabının kumunun çok az kalması, çok kirli olması, ya da çiş ve kakalarla dolu olmasından dolayıdır. Hemen çiş ve kakaları temizleyip yeni temiz kum eklemelisiniz. Ona da bunu göstermelisiniz. Yoksa tuvaletine bir daha gitmez.

Kediler tuvaletleri konusunda son derece titizdirler koku olmamalı onların çiş yapacağı bir yerde.Şimdi gelelim şu koku bırakma işine. Kediniz ayaktayken bir yükseltiye, duvara, eşyaya çişini püskürtüyorsa işte bu koku bırakmadır. Yani alanını belirleme çalışmasıdır. Tamamen doğaldır. İç güdüsel ve masumcadır. Öyle hemen kediye verip veriştirmeyin. Ne yapsın hayvan . Senin evinde yaşamak için programlanmamış ki. Biz onların yaşam alanlarını istila ettiğimiz için tüm tehlikelere maruz kalıyorlar. Biz de o yüzden acıyıp merhamet ediyoruz onlara .

Koku bırakma işi aslında alanını başka kedilere karşı belirleme çabasıdır demiştik ya .Kediniz kısırlaştırılmadıysa ve erkek kediyse siz ona evde bakıyorsanız bu er ya da geç olacaktı zaten. Eve koku bırakan kediler evi tam bir cehenneme çevirirler. Onları ne kadar çok sevseniz de buna katlanmanız imkansız. Yani bu koku bırakma işi başladı mı o evde yaşanmaz . Abartmıyorum gerçekten koku bıraktığı odaya asla bir daha giremezsiniz. O kokunun kaynağını bulup temizlemeden o odada yatamazsınız hatta oturamazsınız bile.

NEDEN ?

Peki eve çiş yapan kediler neden bunu yapar? Kedimi evden uzaklaştıramam ve bu durumu nasıl çözebilirim diyorsanız doğru yerdesiniz. Çünkü ben bunları yaşadım. Size neler yaşadığımı kısaca özetleyeyim. Sokakta çaresiz bir yavru kedi buldum. Tabi ki hemen onu güvenli kollarımla sardım evime aldım, iyileştirdim, baktım, büyüttüm. O bize biz de ona alıştık. Onun bize olan sonsuz güvenine karşılık asla onu dışarı atamazdık veya başkasına veremezdik. O artık aileden biri olmuştu. Günler neşe içinde geçiyordu. Ta ki ikinci kedi evimizde yaşamaya başlayana kadar.

Başka bir yaralı kedi buldum ve onu da evime aldım. Bizim evdeki sıpaya da hem arkadaş olur dedim. Ne güzel artık evde yalnız kalmayacak ben işe gittiğim zaman. Oynarlar birbiri ile vakit geçirirler diye düşündüm .Ama iki erkek kedi !! Üstelik ikisi de kısırlaştırılmamış.Bir gün bir odamın çekmece arkası , duvar dibi , başka gün diğer odamın kapı arkası , gizli yerlerine koku bırakmaya başladılar. Benim sevimli meleklerim evimi cehenneme çevirmişti. Dışarıda kar lapa lapa yağarken oluyor bunlar üstelik . Hoş yazın olsa ne olacak ki … Evladım gözüyle baktığım iki masum can nasıl atabilirim ? Aklımdan bile geçirmedim bunu . Kafama koymuştum , çözüm bulacaktım.

ÇÖZÜM

  • Çözümü biliyordum aslında ” onları kısırlaştırmak” başka çaresi de kalmamıştı.Onların vücut bütünlüklerine dokunmayacaktım.Kısırlaştırmadan bakmayı düşünüyordum aslında. Ama bu imkansızlaştı.
  • Veterinerden gün aldık. iki kedimi de belirli aralıklarla kısırlaştırdım. Kısırlaştırdıktan sonra ki ilk eve geldiği gün bir tanesi gitti yatak odama bir daha koku bırakmaz mı? Tüm dünyam başıma yıkıldı.Hem bir dünya para verip iki kedi kısırlaştırdım hem de hala eve koku bırakmaya devam ediyordu. Gerçekten de dünya başıma yıkıldı lafı az bile kalıyor.
  • Veteriner bu durumun azalarak devam edebileceğini ama mutlaka bir gün biteceğini söyledi. Sevindim mi sizce ? HAYIR bir gün bile devam etmesine tahammül edemezken bana azalarak biteceğini söylüyor. Tüm umutlarım yaşam sevincim uçup gitti bir anda.Evet dünya başınıza yıkılıyor. Çaresiz kalıyorsunuz, çok ama çok sevdiğiniz minik yavrularınız size dünyayı cehenneme çeviriyorlar.
  • veterinerin dediği gibi olmadı. bir defa yaptı ama bir daha asla yapmadı. O son oldu. Kurtulmuştuk. Artık kedilerim eve koku bırakmıyordu. İnanamadım. Rahat bir nefes aldım.

KURTULMUŞTUK !!! 🙂

Onları hep çok sevdim ve seveceğim.

Bu konuda daha detaylı bilgi isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Başka kategorilerdeki yazılarımızı da keşfetmek isterseniz buraya bir göz atın derim.

Okuduğunuz için ve güzel yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim güzel okuyucum 🙂

Bak aşağıda yorum için ayrılmış bölümler var bir şeyler yazmak istersin diye düşündüm 🙂

Bir yanıt yazın