ACUKA TARİFİ

iştah açıcı ACUKA tarifi

Acuka tarifi ile geldim sizlere bu defa da. Acuka nedir? Bilen var mı ? Acuka , son derece iştah açıcı, lezzetli , genellikle kahvaltılarda yenen bir katıktır. Çok ama çok iştah açıcı olduğunu özellikle vurgulamalıyım. Kış sabahlarının pencere kenarı sofralarında olmalı bu kırmızı sevgili … 🙂 Eh yani, sevmeyen şimdiye kadar hiç duymadım. Her öğünün yanına yakışır. Ayrıca mezelerin de sultanıdır.

Acuka Tarifi Malzemeleri

  • 5 Yemek kaşığı biber salçası
  • 2 Yemek kaşığı beyaz peynir
  • 1 kase ince rendelenmiş kaşar peyniri
  • 1/2 su bardağı dövülmüş ceviz
  • 1/2 yarım çay bardağı zeytin yağı
  • 4 diş sarımsak
  • kimyon
  • karabiber
  • pulbiber
  • kekik

Acuk Tarifinin Yapılışı

Ben acuka tarifine biraz sıvı yağla biber salçasını az pişirerek başlıyorum. Ama siz isterseniz hiç pişirmeden de karışımı oluşturabilirsiniz. Kavrulmuş biber salçasına tüm baharatları karıştırıyoruz. sonuç olarak da ince dövülmüş cevizi ekliyoruz.

Farklı acuka tariflerinde biber salçasıyla domates salçasını karıştıranları da gördüm. Bence sorun yok valla. Yalnız çook güzel oluyor. Sadece bazı tariflerde acının ölçüsünü kaçırıyorlar. Acının etkisini azaltmak için ceviz, yoksa fındık veya antep fıstığı da koyabilirsiniz.Ama fındığı daha fazla öğüterek kullanırsanız yerken sizi fazla oyalamaz. Acı biber, pul biber, herhangi bir baharat da kesinlikle katılabilir. Kesinlikle, sizin damak zevkinize kalmış.

Acukanın hakkı yenmiştir bunca yıl. Oysa ki davetlerde masalarımızı süsleyen harika bir dekor görevi de görüyor. Bunun yanında İftarların süsü, davetlerin onur konuğudur acuka 🙂

Anneler ekmeğe salça sürerlermiş eskiden . Pess diyorum valla, bari acuka yapaydınız o salçayı da çocuk biraz vitamin alsaydı. Üşenci :/

Offf bak şimdi olacaktı .Beş ayına gelen çat kapı komşulara da evde bir şey yoksa can kurtaran görevi de görür. Yani, en çok kahvaltılarda, ekmeğe sürerek yenebileceği gibi her öğünde de katık olur.

Mezelerin kralıdır demiştim yukarıda . En baş mezedir. Gurmeler çok iyi bilirler. Acuka tarifi ok önem arz ediyor.

Sonuç olarak, öğrenci evlerini de unutmamak gerek. Saklamak için sacece buzdolabı yeterlidir ve sağlıklı bir atıştırmalıktır kendileri. Okula geç kalındığında şıp diye hazır oluveren ekmek üzeri acuka. Afiyet olsun.

İnstagram acuka arifi ve daha nice güzel tarifler için buraya tıklayın.

Sitemizde bunlar gibi bir çok tarif var.Her gün yeni tarifler yüklemeye devam edeceğiz.Buradan da sitemizdeki tariflere ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın