TEREYAĞI NASIL YAPILIR?

tereyağı nasıl yapılır? tabakta tereyağı ve ekmek

Tereyağı nasıl yapılır ? hiç evde denediniz mi ? Bu yazımda size bunun en pratik , en kolay yolunu anlatacağım. Doğal tereyağı elde etmenin en pratik ve kestirme yolu geliyor.

Akşamdan kaynatılıp soğutulan sütün dolapta donan kaymağını alıp sürekli karıştırıyoruz 10 dakikadan fazla sürmüyor. İşte bu kadar. 🙂

Doğal inek sütü bulmalıyız. Sütü dondurucuda bekletip öyle pazara getirenler var,dondurularak satılanları tercih etmeyin.

Süt alırken süt şişelerini yan yana koyun en sarı renklisini seçin ve alın. Onun kaymağı çok kalın olacak.

Evet tereyağı nasıl yapılır?Tereyağı sütün kaymağından yapılır. Peki sütün kaymağını nasıl en bol miktarda alabiliriz?

Sütü alırken en az 5 kg lık olanları alalım ki kaymağı kalın çıksın. en az 3-4 defa 5 kg lık sütün kaymağını alıp biriktireceğiz.Bunu detaylandırırsak şöyle yapacağız:

TEREYAĞI NASIL YAPILIR?

5 kg lık sütü tek bir tencerede kaynatıyoruz. Ilımasını bekledikten sonra buzdolabına kaldırıyoruz ve bir gece kapaksız bekletiyoruz. Sabah olduğunda süt kaymağı tüm tencerenin kenarlarına tutunmuş kalın bir şekilde üstte birikmiş olarak karşımıza çıkacak. bir bıçak yardımıyla tencerenin kenarlarından kaymağı ayırıyoruz Mümkünse süt kaymağın üzerine çıkmasın. Kalın kaymağı tencerede serbest bir daire şekline getirdikten sonra sütün üzerindeyken ikiye katlayın. Sonra kaymağı tekrar katlayın ve kevgir ile sütten çıkararak başka bir kaba alın.Bu katlama işlemi zor gelirse tencereden kevgirle kaymakları direk olarak parçalayarak da alabilirsiniz.Buz dolabının derin dondurucusunda saklayarak biriktirin. Yeteri kadar kaymak biriktikten sonra genişçe bir kaba alarak

  • plastik veya tahta kaşıkla karıştırın daireler çizerek 10 dakika kadar karıştırmaya devam edin bir süre sonra kaymak sulanmaya başlayacaktır. Bu sulanma eylemi tereyağının oluşmaya başladığını göstermektedir.
  • sulanan kaymak sütünü bırakacak ve artık yağlar bir tarafa sütler bir tarafa ayrılacaktır. Karıştırmaya devam edin.
  • soğuk bir içme suyu ile bu sütlü tereyağını yıkayacağız.Bunun için suyu bu karışıma biraz dökün ve ince bir süzgeçle süzün. Biraz daha karıştırın ve tekrar su dökerek aynı süzme işlemini yapın. su beyazlayıncaya kadar teareyağını yıkayın. Beyaz süt parçaları iyice ayıklandıktan sonra tereyağınız artık hazır hale gelmiştir.
  • cup kek slikon kalıplarına minik minik tereyağlarını doldurun ve dondurucuya koyun. İhtiyaç olduğunda kahvaltı tabaklarına bu güzle şekil almış tereyağlarını çıkarın.artık tereyağı nasıl yapılır? biliyorsunuz Afiyet olsun.

Pratik bilgiler ve tarifler için www.tekderdim.com yemekler bölümüne mutlaka göz atın.

İnstagram @sofrahazirr sayfasında da bu ve benzeri tarifler bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın