TEREYAĞI NASIL YAPILIR?

tereyağı nasıl yapılır? tabakta tereyağı ve ekmek

Tereyağı nasıl yapılır ? Evde denediniz mi ? Bu yazımda size bunun en pratik, en kolay yolunu anlatacağım. Doğal tereyağı elde etmenin en pratik ve kestirme yolu geliyor.

Akşamdan sütümüzü kaynatıyoruz. Kaynatılıp soğutulan sütün dolapta donan kaymağını alıp sürekli karıştırıyoruz 10 dakikadan fazla sürmüyor. İşte bu kadar. Bunun için öncelikle doğal inek sütü bulmalıyız. Çünkü sütü dondurucuda bekletip öyle pazara getirenler olabiliyor. Dondurularak satılanları tercih etmeyin. Hatta süt alırken süt şişelerini yan yana koyup en sarı renklisini almalısınız. Çünkü onun kaymağı çok daha kalın oluyor.

Evet tereyağı nasıl yapılır? Tereyağı sütün kaymağından olur. Peki sütün kaymağını nasıl en bol miktarda alabiliriz? Şöyle ki;

Sütü alırken en az 5 kg lık olanları alalım ki kaymağı kalın çıksın. Çünkü en az 3-4 defa 5 kg lık sütün kaymağını alıp biriktirmeliyiz. Yoksa pek bir miktar çıkmaz. Bunu detaylandırırsak şöyle yapacağız:

TEREYAĞI NASIL YAPILIR?

5 kg lık sütü tek bir tencerede kaynatıyoruz. Ilımasını bekledikten sonra buzdolabına kaldırıyoruz ve bir gece kapaksız bekletiyoruz. Çünkü sabaha kadar sütün soğuması yağı yüzeye çıkararak orada donmasını sağlayacak. Sabah olduğunda süt kaymağı tüm tencerenin kenarlarına yapışmış kalın bir şekilde üstte birikmiş olarak karşımıza çıkacak. bir bıçak yardımıyla tencerenin kenarlarından kaymağı ayırıyoruz. Kalın kaymağı tencerede serbest bir daire şekline getirdikten sonra sütün üzerindeyken ikiye katlayın. Sonra kaymağı tekrar katlayın ve kevgir ile sütten çıkararak başka bir kaba alın.Bu katlama işlemi zor gelirse tencereden kevgirle kaymakları direk olarak parçalayarak da alabilirsiniz. Buz dolabının derin dondurucusunda sonra kullanmak üzere toplayın. Yeteri kadar kaymak biriktikten sonra genişçe bir kaba alarak:

  • plastik veya tahta kaşıkla karıştırın daireler çizerek 10 dakika kadar karıştırmaya devam edin bir süre sonra kaymak sulanmaya başlayacaktır. Bu sulanma eylemi tereyağının oluşmaya başladığını göstermektedir.
  • sulanan kaymak sütünü bırakacak ve artık yağlar bir tarafa sütler bir tarafa ayrılacaktır. Karıştırmaya devam edin.
  • soğuk bir içme suyu ile bu sütlü tereyağını yıkayacağız.Bunun için suyu bu karışıma biraz dökün ve ince bir süzgeçle süzün. Biraz daha karıştırın ve tekrar su dökerek aynı süzme işlemini yapın. Su beyazlayıncaya kadar tereyağını yıkayın. Beyaz süt parçaları iyice ayıklandıktan sonra tereyağınız artık hazır hale gelmiştir.
  • cup kek slikon kalıplarına minik minik tereyağlarını doldurun ve dondurucuya koyun. İhtiyaç olduğunda kahvaltı tabaklarına bu güzle şekil almış tereyağlarını çıkarın. Artık tereyağı nasıl yapılır? biliyorsunuz Afiyet olsun.

Pratik bilgiler ve tarifler için www.tekderdim.com yemekler bölümüne mutlaka göz atın.

İnstagram @sofrahazirr sayfasında da bu ve benzeri tarifler bulabilirsiniz.

“TEREYAĞI NASIL YAPILIR?” üzerine 1 yorum.

Bir yanıt yazın