KOMPOZİT DOLGU YAPTIRANLAR – DOLGU SÜRECİM

kompozit--dolgu-yaptiranlar

Kompozit dolgu yaptıranlar a diyorum ki iyi ki yaptırmışım.Keşke daha önce yaptırsaydım, öyle sarı sarı dişlerle uzun zaman gezmeseydim. Bu dolgu, ya gülüşlerimin katili, ya da akıllarda yer edecek ışıkllı bir pozitif gülümseme oluşturacaktı. Güzel oldu.Gülerken ağzımı kapatmak zorunda değilim artık.Sürekli gülüyorum aynalara:)

Düzgün cümlelerimin katiliydi o sarı dişlerim. Anaaaammmmmm !! Kurtuldum. Haydi ayrıntılara geçelim.

Neden kmpozit dolgu yaptırmalısınız?

Ön dişler çok önemli sonuçta. İyi bir ön diş dolgusunu sadece sanatçılarda, ya da siyasetçilerde görünce, insan ister istemez çekiniyor yaptırmaya. Bu durumun sebebi de acemi dişçilerin yaptığı çirkin gülüşleri görmek çevremde.

Bakıyorsun, kız güzel pırıl pırıl bir genç. Biraz konuşuyorsun, gülüyorsun, gülmesiyle eş zamanlı hava kararıyor, şimşekler çakıyor, bulutlar kapatıyor sis gibi etrafı. Yirmili yaşlara yakışmayan bayat, varoş, çirkin, süpürgeli cadılara yakışan adi dişler.Dünyam kararıveriyor anında.Anladınız diy mi?

Pozitif bir gülümseme için ne kadar para verirsen ver, değer deyip, başladım para biriktirmeye.Sanatçıların dişleri gibi pırıl pırıl diş istiyorsam çok para ödemeliydim tabi ki. Ama öyle olmadı. Hatta hiç para ödemedim. Hastaneye giderken verdiğim yol parası hariç.

Pahalı mı ?

Bunu özelde yaptırırsan şu anki fiyatı 235 ile 360 arasında değişiyor.(21 mayıs 2020) Ama ben araştırma hastanesinde sıfır tl ye yaptırdım.

Üniversite hastanelerinde bir çok araştırma görevlisi, doçent, prof. var. Yaptıkları eserleri öğrencilerine gösterip örnek ouyorlar.Dolayısıyla pırıl pırıl dişler çıkıyor ortaya. Ücretsiz üstelik. Şimdi bakalım kompozit dolgunun nasıl yapıldığına?

KOMPOZİT DOLGU NASIL YAPILIR?

Ben çirkin olmasından korktuğum için cesaret edemiyordum.Çünkü çok fazla diş yaptıracaktım ön dişlerden. Köpek dişleri dahil önden tam altı tane dişimin yapılması gerekiyordu. Diş etlerine yakın kısımları fırça darbesinden iyice aşınmıştı. Diş minesi tamamen gitmiş, sinirler ortaya çıkmıştı. Böyleyken sapsarı bir tabaka varmış gibi görünüyordu dişlerimde.Aslında acilen yapılması gereken bir durumdaydım.

Kompozit dolgu yaptıranlar mutlaka merak etmiştir.Kompozit dolgu nasıl yapılıyor?

Önce yapılacak olan işlem dişe tırtıklar atmak. Yani dişin üzerinden incecik bir tabaka alıyorlar.Kompozit dolguyu dişin üzerine yapıştırıyorlar.

Arkadaşım Funda ile araştırma hastanesine gittik. O dişlerini yaptıracaktı. Ben de gelmişken bir sıra alayım dedim. Amacım sadece göstermekti. Fikir almamın kime zararı olurdu ki. Bu arada doktor da doçent yel herkes kolay kolay giremiyor yanına.

Arkadaşım rica minnet haberler gönderip sekreterinden kopardı ikimize de randevuyu. Funda yaptırdı. Sıra bende, girdim usulca oturdum.

Doktor da ateş parçası Uçuyor sanki.Bir avuç arı, kovanda vızır vızır.Her yerde beyaz önlüklüler. Ben diş koltuğundan başka bir şey görmeden ilerledim. Selam dedim usulca oturdum.Arkalardaki dolgulara ait bir şeyler yazdırdı görevliye. Benim dişime bakarken bir çok kişiyle konuşuyor, bilgi veriyor, yönlendiryor. Ben korktum bu durumdan. Ya dikkati dağlırsa. Benim dişler gümbürtüye giderse! Amanınnnn .

Hemen dişçiye işaret edip, dedim ki ona: ”Aslında ben neden geldim biliyor musunuz doktor.” Şu ön dişlerimdeki sarı sarı görüntü var ya, işte ondan kurtulmak için geldim dedim. Hah bu benim işim demesiyle ağzıma o kocaman aparatı yerleştirmesi bir oldu. Artık ne konuşabilordum ne de kımıldayabiliyordum. Etrafımda hocalarına bakan asistanlar. Ortada ben.

Hoca tüm aletlerle ağzımda, sanki şehrin tüm iş makineleri yardıma gelmiş gibi çalışıyor. Korkudan gözümü bile açamadım. Bi ara bakacak oldum,doktorun kakülleri gözümde. Valla eyvah dedim. Teslim olduk. İyimi ettik kötü mü ettik bilmiyorum. Ama ben bu yapılan işi beğenmezsem hemen yarın özel doktora gidip söktürürüm. Niyetim buydu.

İçimde ezik bir kabullenişle başa gelen çekilir deyip bekledim sonucu. Kompozit dolgu yaptıranlar la hiç konuşmadan sormadan giriştim bu işe.

Asistanlar konuşmaya başladı. ”AAAA hocammmm çokkk güzell olduuu …^^ Hımmm bu iyiye işaretti. Bi rahat nefes aldım o an. Oh be iyiye gidiyormuş. Beğendiler. Hatta şaşkınlıkla değişimi izliyorlar. Hoca da havasını atıyor. Anlatıyor da anlatıyor. O kadar merak ediyordum ki …

Acıdı mı diye soracak olursanız, hiiiiiççç ağrı yapmadı desem yeridir.Tüm yaptığı aşamaları bana haber vererek, adım adım ilerledi. İğne yaptı önce, diş sarılıklarını çıkarmak için incecik bir tabaka aldı dişlerimin üzerinden. Tek kaybım bu 🙂

Sonra malzemeyi dişlerimle uyumlu renge getirdi ve dişlerime sürdü, mavi bir ışık tuttu. Donduktan sonra parlattı. Tavsiyeler verdi. ”Kendi dişin kadar sağlam olmaz ama sağlam bir malzemedir bu kompozit dolgu.Dikkatli kollanırsan uzun yıllar gider ” dedi.

Benim aklım aynada tabi ki. Nasıldı acaba.Hemen gidip aynaya baktım. Güneş açtı. Spot lambalar yandı. Sahneye çıkan star gibi parlıyordum valla. Abartmıyorum. Bu ne değişim. İnsanın tüm vücudunda en önemli öz güven abidesi dişler miymiş!!! Öyleymiş de haberim yokmuş.

Bu gülüşle etkileyemeyeceğim hiç kimse olmaz , olamaz. Bu da kompozit dolgunun avantajlarından en önemlisi galiba. Sihirli bir el değdi ve ben o hastaneden ışıl ışıl bir gülümsemeyle çıktım. Çokkkkk kaliteli duruyordu. Ama en nemlisi de doğal görünüyor ve işlem çok hızlı yapılıyor !!Tavsiye ederim .Yaptırın. Ama iyi bir doktora yaptırın.

Bu ve benzeri yazıları okumak isterseniz buraya tıklayın. Daha fazla bilgiiiii diyorsanız da buraya tıklayın.

“KOMPOZİT DOLGU YAPTIRANLAR – DOLGU SÜRECİM” üzerine 13 yorum.

 1. merhaba Zeynep ben zonguldak araştırma hastanesinde yaptırdım. Ücretsiz olarak hem de . Bülent Eevit Üniversitesi Araştırma Hastanesi.

 2. Bu azı dişlerindeki çürük dişlere falan yapılan bildiğimiz beyaz komposit dolgu mu acaba? Doktor bana öyle yapacağını söyledi. Ben de yaptıracağım ama kaplama falan değil dimi? Çok soru var aklımda, haftaya çağırdı doktor ama ne olacak bilmiyorum. Bu bilgi benim için çok önemli 🙁

  1. merhaba yeni gördüm sorunuzu Büşra hanım. aynı kompozit dolgu mu azı dişlere yapılan bilemiyorum Tahminim aynısıdır. Çünkü benim arkalardaki küçük dolguları da aynı gün aynı işlemle dolgu yapmışlardı. Benim kompozit dolgu ön dişlemime yapıldı.BEN ÇOK MEMNUNUM. BU KAPLAMA DEĞİL KESİNLİKLE Zaten dişinizn arka kısmı kendi dişiniz olarak gözüküyor ön dişlerde. üzerine hamur kıvamında birşeyler sürüyorlar ve ona şekil veriyorlar. kaplamada sert bir madde (zaten kalp alınıp yapılıyor)içççine dişiniz yerleştiriliyor Kompozit dolguda öyle değil o yumuşak bir madde dişe sürülüp dolduruluyor. Sorularınız varsa yine mesajlara yazın ben arasıra bakıyorum. Geçmiş olsun.

   1. Yanıtınız için gerçekten çok teşekkür ederim. Ön dişler olduğu için hayli endişeliyim açıkçası. Küçük yaşlardan beri yaşadığım yaşadığım mine kaybı neticesinde dişlerimde kahvelikler var. Cuma günü diş hekimine gideceğim. Ben de diş hastanesinde olacağım, özel olmadığı için sanırım bu kaygı. (Nedense böyle bir algıyla başbaşa bırakılmışız toplumca, en azından kendi adıma öyle olduğunu söyleyebilirim.) Umarım güzel sonuçlar alırım.
    Sizin işleminizin üzerinden 1 sene kadar geçmiş, hala memnun musunuz acaba, dolgunun düşmesi ya da kırılması gibi bi sonuçla karşılaştınız mı, günlük yaşantınızdan eksiklikleri oldu mu acaba? Elma ısırmak örneğin ya da benzeri yasaklar var mı?

    1. Merhaba
     Geç cevap verebildim. Şehirler arası seyahatteydim. Ancak bakabiliyorum.
     Evet özelde yaptırınca güzel olacağı kesin gibi bir algı var. Yanlış da sayılmaz bu algı.
     Ben yaptıralı şimdi neredeyse 4.5 yıl oldu. İlk zamanlar bir kaç yerinden minik kırıklar yaşadım, aynı doktora gittim. neden bu kadar kırılıyor , daha sağlam olabiliyor mu? dedim. daha kalın yatı. Şimdi bu kalın kompozit dolgunun üzerinden 4.5 yıl gelmiş durumda her şey ısırıyorum elma vs hiç bir sorun yaşamadım. Size tavsiyem siz dikkatli kullanın ben bir iki kırık yaşadım bu yüzden minik minik bölün öyle yiyin derim , zellikle sert ekmek kenarları . Döner yerken ekmek arası çok da iyi olmayabilir. Yani ısırmak yok. çekiştirmek yok. Artık kibar kibar yiyorum 🙂 Yemeğe çıktığımızda herkes ekmek arası alıyor ben tabakta çatal ve bıçakla yiyorum. Hoşuma da gidiyor 🙂 Artık böyle ama hor kullandım gene de dikkat etmediğim çok oldu. Size tavsiyem söylenenlere uyun .
     Bakımını kesinlikle aksatmayyın yani fırçalamalısınız. Mutlaka fırçalamanız gerekiyor. bir gece bile fırçalamadan yatmayın. Çok renkli gıdalar yediğimde mesela mor havuç veya mor pancar gibi peşinden fırçalamanızı tavsiye ederim. Ben öyle yapmadım 🙂 ama gene de bir şey olmadı. bi ara köşesinde bir kahverengilik gördüm panik yaptım karbonatla fırçaladım. Geçti ama olmaması daha iyi olurdu. yanı fırçalayın derim . Doktorum çok iyiydi benim ama … ricamı hiç görmeden gelmedi. Siz de doç. veya prof a yaptırın stajyerlere ayptırmayın derim.

 3. Çok teşekkür ederim gerçekten. Şu an diş hastanesindeyim. Doç ya da prof değil ama asistan da değil doktorum. Birazdan o koltuğa oturacağım. Umarım güzel sonuçlar alırım ben de. 🙏🏻☺️

 4. Geri bildirim: FİBROMİYALJİYİ NASIL YENDİM? | Tek Derdim |

Bir cevap yazın