KOMPOZİT DOLGU YAPTIRANLAR – DOLGU SÜRECİM

KOMPOZİT DOLGU YAPTIRANLAR – DOLGU SÜRECİM : dolgu yaptıranlara diyorum ki, iyi ki yaptırmışım.Keşke daha önce yaptırsaydım, öyle sarı sarı dişlerle uzun zaman gezmeseydim. Bu dolgu, ya gülüşlerimin katili, ya da akıllarda yer edecek ışıkllı bir pozitif gülümseme oluşturacaktı. Güzel oldu. Gülerken ağzımı kapatmak zorunda değilim artık.Sürekli gülüyorum aynalara:) En önde üstte altı dişimin üzeri sapsarıydı.

Düzgün cümlelerimin katiliydi o sarı dişlerim. Anaaaammmmmm !! Kurtuldum. Haydi ayrıntılara geçelim.

Neden kmpozit dolgu yaptırmalısınız?

Ön dişler çok önemli sonuçta. İyi bir ön diş dolgusunu sadece sanatçılarda, ya da siyasetçilerde görünce, insan ister istemez çekiniyor yaptırmaya. Bu durumun sebebi de acemi dişçilerin yaptığı çirkin gülüşleri görmek çevremde. Ne o kaplamalar öyle! Sanki çocuk yapmış. El becerin yoksa yapma dişçi kardeşim. Senin yüzünden on yıldır korktum yaptıramadım dişlerimi sarı sarı gezdim öyle:(

Bakıyorsun, kız güzel pırıl pırıl bir genç. Biraz konuşuyorsun, gülüyorsun, gülmesiyle eş zamanlı hava kararıyor, şimşekler çakıyor, bulutlar kapatıyor sis gibi etrafı. Yirmili yaşlara yakışmayan bayat, varoş, çirkin, süpürgeli cadılara yakışan adi dişler. Dünyam kararıveriyor anında.Anladınız diy mi? Ucuz kaplamaları diyorum.

Pozitif bir gülümseme için ne kadar para verirsen ver, değer deyip, başladım para biriktirmeye. Sanatçıların dişleri gibi pırıl pırıl diş istiyorsam çok para ödemeliydim tabi ki. Ama öyle olmadı. Hatta hiç para ödemedim. Hastaneye giderken verdiğim yol parası hariç.

Pahalı mı ?

Bunu özelde yaptırırsan şu anki fiyatı 235 ile 360 arasında değişiyor.(21 mayıs 2020) Ama ben üniversitelerin araştırma hastanesinde sıfır tl ye yaptırdım.

Üniversite hastanelerinde bir çok araştırma görevlisi, doçent, prof. var. Yaptıkları eserleri öğrencilerine gösterip örnek oluyorlar.Dolayısıyla pırıl pırıl dişler çıkıyor ortaya.Aşağıdaki görsel bizzat bana ait. Değişimi gördünüz! söze gerek yok 🙂 Ücretsiz üstelik. Amma velakin, estetik olsun diye sağlam dişlerimi yaptırmak için gitseydim paralıydı. Benimki ihtiyaçtı, o yüzden ücretsiz yapıldı.

Şimdi bakalım kompozit dolgunun nasıl yapıldığına?

KOMPOZİT DOLGU NASIL YAPILIR?

Ben çirkin olmasından korktuğum için cesaret edemiyordum. Çünkü çok fazla diş yaptıracaktım ön dişlerden. Köpek dişleri dahil önden tam altı tane dişimin yapılması gerekiyordu. Diş etlerine yakın kısımları fırça darbesinden iyice aşınmıştı. Diş minesi tamamen gitmiş, sinirler ortaya çıkmıştı. Böyleyken sapsarı bir tabaka varmış gibi görünüyordu dişlerimde.Aslında acilen yapılması gereken bir durumdaydım.

Kompozit dolgu yaptıranlar mutlaka merak etmiştir.Kompozit dolgu nasıl yapılıyor?

Önce yapılacak olan işlem dişe tırtıklar atmak. Yani dişin üzerinden incecik bir tabaka alıyor dişçiler. Korkmayın yav! siz onu büyüteçle bakınca bile anlayamıyorsunuz. Zar gibi incecik bir dokunuş aslında bu. Kompozit dolguyu böylelikle dişin üzerine yapıştırıyorlar. Malzeme beyaz bir hamur. Onunla dişin üzerini kaplıyor doktor. Burada yetenek konuşuyor tamamen. O hamuru düzgünce dişe sıvaması en önemli aşama.

Arkadaşım Ayten ile araştırma hastanesine gittik. O arka dişlerini yaptıracaktı. Ben de gelmişken bir sıra alayım dedim. Amacım sadece göstermekti. Fikir almamın kime zararı olurdu ki. Bu arada doktor da doçent, herkes kolay kolay giremiyor yanına.

Arkadaşım rica minnet doktora haberler gönderip sekreterinden anında kopardı ikimize de randevuyu. Sonra Ayten yaptırdı çıktı. Sıra bende, girdim usulca oturdum.

KOMPOZİT DOLGU YAPTIRANLAR-DOLGU SÜRECİM

Doktor da bir hasta bakıcıyla atıştı benden önce şansa bak. Doktor da alev topu gibi içeride uçuuyor. Beyaz önlüğü pelerin gibi. Evet uçuyor sanki. Bir avuç arı, dişçiler kovanda vızır vızır. Her yerde beyaz önlüklüler. Arı kovanının içindeyim korkuyorum dişler nolacak!

Ben diş koltuğundan başka bir şey görmeden ilerledim. Selam dedim usulca oturdum. Arkalardaki dolgulara ait bir şeyler yazdırdı görevliye filme bakarak. Benim dişime bakarken bir çok kişiyle konuşuyor, bilgi veriyor, yönlendiryor. Ben korktum bu durumdan. Ya dikkati dağlırsa. Benim dişler gümbürtüye giderse! Amanınnnn .

Hemen dişçiye, işaret edip, dedim ki ona: ”Aslında ben neden geldim biliyor musunuz doktor.” Şu ön dişlerimdeki sarı sarı görüntü var ya, işte ondan kurtulmak için geldim dedim. Hah bu benim işim demesiyle ağzıma o kocaman aparatı yerleştirmesi bir oldu. Artık ne konuşabilyordum ne de kımıldayabiliyordum. Etrafımda hocalarına bakan asistanlar. Ortada ben.

Hoca tüm aletlerle ağzımda, sanki şehrin tüm iş makineleri yardıma gelmiş gibi çalışıyor. Korkudan gözümü bile açamadım. Bi ara bakacak oldum, doktorun kakülleri gözümde. Valla eyvah dedim. Teslim olduk. İyimi ettik kötü mü ettik bilmiyorum. Ama ben bu yapılan işi beğenmezsem hemen yarın özel doktora gidip söktürürüm. Niyetim buydu.

İçimde ezik bir kabullenişle başa gelen çekilir deyip bekledim sonucu. Hatta kompozit dolgu yaptıranlarla hiç konuşmadan sormadan giriştim bu işe.

Aaaa çok güzel oldu

Asistanlar konuşmaya başladı. ”AAAA hocammmm çokkk güzell olduuu …^^ Hımmm bu iyiye işaretti. Bi rahat nefes aldım o an. Oh be iyiye gidiyormuş. Beğendiler. Hatta şaşkınlıkla değişimi izliyorlar. Hoca da havasını atıyor. Anlatıyor da anlatıyor. O kadar merak ediyordum ki …

Acıdı mı diye soracak olursanız, hiiiiiççç ağrı yapmadı desem yeridir.Tüm yaptığı aşamaları bana haber vererek, adım adım ilerledi. İğne yaptı önce, diş sarılıklarını çıkarmak için incecik bir tabaka aldı dişlerimin üzerinden. Tek kaybım bu 🙂

Sonra malzemeyi dişlerimle uyumlu renge getirdi ve dişlerime sürdü, mavi bir ışık tuttu. Donduktan sonra parlattı. Tavsiyeler verdi. ”Kendi dişin kadar sağlam olmaz ama sağlam bir malzemedir bu kompozit dolgu.Dikkatli kollanırsan uzun yıllar gider ” dedi.

Benim aklım aynada tabi ki. Nasıldı acaba.Hemen gidip aynaya baktım. Güneş açtı. Spot lambalar yandı. Sahneye çıkan star gibi parlıyordum valla. Abartmıyorum. Bu ne değişim. İnsanın tüm vücudunda en önemli öz güven abidesi dişler miymiş!!! Öyleymiş de haberim yokmuş.

Bu gülüşle etkileyemeyeceğim hiç kimse olmaz , olamaz. Bu da kompozit dolgunun avantajlarından en önemlisi galiba. Sihirli bir el değdi ve ben o hastaneden ışıl ışıl bir gülümsemeyle çıktım. Çokkkkk kaliteli duruyordu. Ama en nemlisi de doğal görünüyor ve işlem çok hızlı yapılıyor !!Tavsiye ederim .Yaptırın. Ama iyi bir doktora yaptırın.

Bu ve benzeri yazıları okumak isterseniz buraya tıklayın. Daha fazla bilgiiiii diyorsanız da buraya tıklayın.

“KOMPOZİT DOLGU YAPTIRANLAR – DOLGU SÜRECİM” üzerine 27 yorum.

 1. Bu azı dişlerindeki çürük dişlere falan yapılan bildiğimiz beyaz komposit dolgu mu acaba? Doktor bana öyle yapacağını söyledi. Ben de yaptıracağım ama kaplama falan değil dimi? Çok soru var aklımda, haftaya çağırdı doktor ama ne olacak bilmiyorum. Bu bilgi benim için çok önemli 🙁

  1. Yanıtınız için gerçekten çok teşekkür ederim. Ön dişler olduğu için hayli endişeliyim açıkçası. Küçük yaşlardan beri yaşadığım yaşadığım mine kaybı neticesinde dişlerimde kahvelikler var. Cuma günü diş hekimine gideceğim. Ben de diş hastanesinde olacağım, özel olmadığı için sanırım bu kaygı. (Nedense böyle bir algıyla başbaşa bırakılmışız toplumca, en azından kendi adıma öyle olduğunu söyleyebilirim.) Umarım güzel sonuçlar alırım.
   Sizin işleminizin üzerinden 1 sene kadar geçmiş, hala memnun musunuz acaba, dolgunun düşmesi ya da kırılması gibi bi sonuçla karşılaştınız mı, günlük yaşantınızdan eksiklikleri oldu mu acaba? Elma ısırmak örneğin ya da benzeri yasaklar var mı?

 2. Geri bildirim: FİBROMİYALJİYİ NASIL YENDİM? | Tek Derdim |

 3. Geri bildirim: ATKESTANESİ KREMİNİN FAYDALARI | Ayırıcı Ayırıcı Tek Derdim

 4. Kompızit dolgu böyle kolay oluyor muymuş ya? Görseldeki diş fotoğraf sizin kendi dişleriniz mi? Öyleyse çok çok fark etmiş gerçekten . Çok da güzel olmuş. Dediğiniz kadar var eğer öyleyse?

  1. Sizden çok rica etsem kızım için araştırıyorum. Dr. İsmini ve hastahaneyi yazabilirmisiniz

 5. Geri bildirim: Tek Derdim Sistemik lupus eristematoz ve çaresi - Tek Derdim

Bir yanıt yazın