SPORDA EN SAĞLIKLI 10 HAREKET

Bugün size en sağlıklı spor nedir ondan bahsedeceğiz. Hatta bu spor hareketlerinden 10 tanesini seçip ömür boyu kendimize arkadaş yapacağız. Sporda en sağlıklı 10 hareket nedir sorusunu merak edeniniz hiç oldu mu? Ama öyle hareketler olmalı ki ömür boyu yaptığımızda ve onlara sadık kaldığımızda bize yetsin. Hem kolay hem de çok etkili olsun.

En sağlıklı spor dalı nedir? Kimine göre futbol, kimine göre basketbol, kimine göre atletizm. Tüm spor dallarının sınırlılıkları vardır. Yalnız çok yüklendiğimiz taktirde aşınmalar, kopmalar ve dejenerasyonlar yaşayabiliriz. Vücudumuzda belirli kasları çok çalıştırıp diğerlerini zayıf bırakabiliriz. Fakat bugün sizlerle spora farklı bir açıdan bakacağız. Tüm sistemin ihtiyacı olanı kadar hareketleri belirleyip sıralayacağız.

sporda en sağlıklı 10 hareket

Öncelikle şunu belirlemeliyiz ki sporu ne için yapıyoruz? Sorusunu iyi cevaplamalıyız. Kilo vermek için mi? olimpiyatlara hazırlanmak için mi? Sıkı bir vücut için mi? Sağlıklı, dinç yaşamak için mi? Bugünkü yazımızı da ona göre şekillendireceğiz.

Spor hayatımızın belli bir bölümünde bize misafir gibi uğrayıp gidecek olan bir uğraş olmamalı. Hatta hayatımızın her haftasında bizimle birlikte olması gereken sıkı bir arkadaş olmalı spor. En fazla iki gün tembel ve hareketsiz kalma hakkımız var bence. Tabi ki o da yaşımız genç ise. Çünkü 35-40 yaşlarından sonra hareketsizlik bize merdivenin iniş basamaklarını üçer beşer atlattırır.

Şimdi sağlıklı bir hayat ve vücudu diri ve dinç tutmak için spora ihtiyacımız olduğunu varsayalım. Ömür boyu kendimize yol arkadaşı yapacağımız spor hareketlerini belirleyelim. Ama bunu belirlerken kas ve iskelet sisteminden iç organlara kadar her bir yapıya iyi gelen hareketleri seçmeye çalışalım. En sonda ise günlük listemizi belirleyip yazalım.

EN İYİ 10 HAREKET

Böylece bu listede ısınma hareketlerine uygun hareketlerden başlayarak yorucu hareketlere doğru gideceğiz.

Sporda En Sağlıklı 10 Hareket :

  1. Diz kaldırarak yürüme. Yalnız dizimiz yere paralel ve 90 derece açıda olarak olduğumuz yerde 40 tekrar.
  2. Squat. Eller düz öne uzanmış şekilde ,bel dümdüz, bacaklar omuz hizası kadar açık yere yakın olarak 20 defa çökmek ve kalkmak.
  3. Köşe şınav hareketi. Önce duvar köşesine gidip yüzümüzü duvara dönüp eller omuz yüksekliğinde fuara dayanıyor. ayaklar omuz genişliğinde açık, bel dümdüz şekilde duvara yüzümüzü yaklaştırıp ayırıyoruz. 20 tekrar ile.
  4. 3. maddedeki hareketteki pozisyonu bozmadan, önce sol elin işaret parmağı ile orta parmağını duvarda olabildiği kadar yukarı yürüterek bedeni duvara yaklaştırmak. Sağ elimizin de iki parmağı ile duvarda yükselme hareketi ile tamamlamak. (yan yağlar ve kasların çalıştırılması için.) Sol el 20, sağ el 20, toplam 40 defa
  5. Barfix. 20 tekrar. (Önce sallanma sonra yukarı kısa çekişler ile devam. )
  6. bacaklar ve sırt dümdüz şekilde el parmaklarını ayak parmaklarına değdirmek. 20-40 defa.
  7. Omurgamızın tam ortasına kadar gelen bir sandalyede olabildiğince geriye doğru kaykılmak.
  8. Ellerimize küçük su şişelerini alarak yere yüz üstü yatıp ayaklar ve elleri aynı anda kaldırarak kanat hareketi yamak. Fakat 20-40 defa en az.
  9. İp atlama. 20-40 defa.
  10. Step 20-40 defa.

Sonuç olarak bu sporları yaparak çok fit bir görüntüye kavuşacak ve zinde olacaksınız. Tabi ki sadece sporla yetinmemelisiniz. Fakat sağlıklı yiyeceklerle de kendinizi formda tutmalısınız. Bu konu ile ilgili size önerim buradaki sayfaya bir göz atmanız olacak. Harika tarifler bulacaksınız.

Sayfamızın sağlık bölümünde ilginizi çeken yazılar bulabilirsiniz. Gezinmek isterseniz buraya linkini bırakıyorum.

Bir yanıt yazın