Biberiye Suyu Saç Çıkarır mı? : Saç için biberiye tarifi

Biberiye suyu saç çıkarır mı? Son zamanlarda dünyada çok popüler olan biberiye meğer saç çıkarıyormuş. Bir yıla yakındır harici olarak kullanıyorum. Ama çok fark etti. Bakın söylüyorum! siz doktorunuza danışmadan uygulamayın sorumluluk kabul etmem. Bana uygun olan size belki uyayacak! Diyerek başlıyorum yazıma şimdi bakın ben ne yaptım?

Biberiyeyi kaynatıyoruz önce. Dört tane 20 cm boyunda biberiye dalını yaş iken bir litre suya koyup 5 dakika kaynatıyoruz ve ocaktan alıyoruz.Kırmızı bir suyu çıkıyor. Bu kırmızı suyu cam kaba alıyoruz ve buzdolabında ağzı kapalı şekilde saklıyoruz. Kullanmak için küçük bir şişeye bölerek saçımıza sabah akşam sıkıyoruz. Teninize ulaşmasına dikkat ederek saç diplerine uyguluyoruz ve hafif masaj yapıyoruz.

Biberiye suyu saç çıkarır mı demeyin çıktı. Seyrelen saçlarım demiyorum dikkatinizi çekerim. Tepemdeki tüm saçım tamamen dökülmüştü. Son derece ümitsizdim ve üzücüydü gerçekten. Tekrar çıkacağına hiç ümidim yoktu. Fotoğraflarda görüldüğü gibi korkunçtan mutlu sona.

son hali

Biberiyenin Faydaları

Biberiyenin saç uzatma etkisi kesinlikle vardır. Bu yüzden şampuanlarda çoğunlukla biberiye kullanılır.

Sağlık açısından da vücudumuzda etkilemediği yer neredeyse yok. Sindirimden bağışıklığa, kas ve eklemlerden cilde kadar çok geniş bir etki alanı vardır.

Bu bitkiyi siz de evinizde saksılarda yetiştirebilirsiniz. Nazlı bir bitki değildir. Bahçeye ekilirse çok daha hızlı ve güçlü büyür. Yani arsız bir bitkidir. Olduğu yere çabucak yayılır. Böylelikle her daim biberiye ellinizin altında olmuş olur.

Taze taze hazırlanmış ise çok etkili olur. Bu yüzden bahçenizde yetiştirmenizi öneririm. Yani mevsimi tam olgunlaştığı haziran ve temmuz aylarıdır. Böylelikle bu aylarda biberiyeden uçucu yağ elde etmenin tam zamanıdır.

Ne kadar faydalı da olsa biberiye bitkisini kullanmaması gereken kişiler de vardır. Özellikle bunlar en başta kan sulandırıcı ilaç kullananlar, midesinde ülser olanlar, epilepsi ve tansiyon hastaları biberiye dahili olarak kullanmamalıdır.

Biberiyeyi oral yoldan çok fazla kullanmak zararlıdır. İçerisindeki ”keton” denilen madde karaciğer toksisitesini arttırdığından kullanma süresine ve miktarına dikkat etmelidir.

Harici kullanımlarda bu tür zararları yoktur. Konumuz saç olduğundan saçlı deriye uygulandığı için herhangi bir önlem almamıza gerek kalmaz. Saç köklerine uygulandıktan sonra bir kaç saat yıkanmamalıdır.

Benzeri yazıları merak ediyorsanız sitemizin https://tekderdim.com/saglik/ sayfasından takip edebilirsiniz. Farklı bir kaynaktan ufkunuzu daha da genişletmek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın