SAĞLIKLI CHECK-UP NASILDIR?

Sağlıklı check-up nasıldır bilmek istersiniz. Öncelikle hiç bir sağlık sorununuzun olmamasını diliyorum ve yazıma başlıyorum. Check-up,kişinin bir sağlık sorunu yokken durumunu değerlendirmek için ve potansiyel sağlık sorunlarını tespit etmek içindir. Bu yüzden, düzenli aralıklarla olmasında yarar vardır. Bu konu aslında check-up olan kişinin yaşına, cinsiyetine, aile öyküsüne, yaşam tarzına ve diğer risk faktörlerine göre değişir.

Check-up içinde neler olmazsa olmaz, şimdi bunları göreceğiz. Yani doktorlar sizlere nelerin öncelikli yapılması gerektiğini bazen söylemezler. Bu check-up özellikle, özel hastanede yapılıyor ise çok gereksiz testlerin de eklenmesiyle maliyetleri şişiyor. Bunları da göz önünde bulundurarak özet halide neler check-upta olmazsa olmazdır?

CHECK-UP İÇİN ÖNERİLEN MADDELER

Check-up içinde olması gerekenler şunlardır:

  1. Fizik muayene: Kan basıncı, kalp atış hızı, ağırlık, boy, deri, göz, kulak, burun, boğaz, lenf, düğümleri, kalp ve akciğerlerin dinlenmesi gibi temel fiziksel testler yapmak gerekir.
  2. Kan testleri: Tam kan sayımı, kan şekeri, kolesterol, trigliserit, böbrek fonksiyonları,elektrolit seviyeleri gibi çeşitli kan testleri yapmak gerekir.
  3. İdrar testleri: İdrar tahlili yapar. Böylelikle böbrek yaşlanma sürecini yavaşlatma yapılır ve böbrek fonksiyonları hakkında bilgi verir.
  4. Görüntüleme testleri: Röntgen, ultrason, mamografi, kolonoskopi ve diğer görüntüleme testleri gibi çeşitli testler yapmak gerekir.
  5. Kanser tarama testleri: Yaşa ve cinsiyete bağlıdır. Meme kanseri, prostat kanseri gibi kanserler için tarama testleri yapmak gerekir.
  6. Diğer testler: Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için tarama testleri yapılır. Zihinsel sağlık değerlendirmesi, kemik yoğunluğu ölçen testler gibi çeşitli testler yapar.

Sağlıklı check-up nasıldır? Bu kişinin sağlık durumunun değerlendirmesi ve sağlık sorunlarını tespit etmesi için çok önemlidir. Check-up ‘ın sıklığı ve içeriği kişinin sağlık durumuna göre değişir. Yaşam tarzına ve diğer risk faktörlerine göre de değişir. Sağlık sorunları için erken teşhis ve tedavi, uzun vadeli sağlığı korumak için çok önemlidir. Bu bağlamda düzgün bir check-up çok önem taşır. Aksi taktirde kendimizi kandırmış ve sağlığımızı çok iyi gidiyor olarak yorumlarız. Bu da ileride kötü sürprizlerle karşılaşmanıza sebep olur.

Yukarıdaki altı madde sağlam bir check-up için size yeterince ışık tutacaktır.

Sayfamızın sağlık bölümünde buraya tıklayarak çok ilginizi çekecek yazılar bakınız .

Buraya tıklayarak da farklı bir açıdan bakabilirsiniz.

Bir yanıt yazın