Böbrekler Kendini Yenileyebilir mi? : Kök Hücre

böbrekler kendini yenileyebilir mi

Böbrekler kendini yenileyebilir mi ? Eski yıllardan beri gelen bir düşünceye göre böbreğin kendini asla yenileyemeyen bir organ olduğunu biliyorduk. Günden güne gelişen teknoloji ve tıp bilimleri sayesinde yeni şeyler keşfedilmeye devam ediyor. Bu sayede bilim insanları böbreklerin kendini yenilemesi ve kök hücre konularını farklı yönlerden ele aldılar. Daha derinlemesine incelenen Böbrekler kendini yenileyebilir mi sorusu hakkında yeni bilgiler keşfedilmeye devam ediyor.

Böbrek ve akciğerler en hayati organlarımızdandır. Akciğer temizliği yapmaya gerek kalmadan akciğerlerimize iyi bakmak ve böbreklerin yenilenmesine gerek kalmadan korumak çok önemlidir.

İsrail ve Amerikalı bilim adamlarının araştırmalarına göre böbrekler bilinenin aksine kendini onarıp yenileyebiliyor. Şimdiye kadar kabul gören teori, böbreklerin yeni hücre üretiminin yetersiz olduğu yönündeydi. “Tel Aviv Şeba Tıp Merkezi Pediatrik Kök Hücre” birimi ile ABD’nin Stanford Üniversitesinin yaptığı araştırma hasta böbreğin kendini tedavi ederek eski sağlıklı yapısına döneceğini gösterdi. Araştırma fareler üzerinde olumlu sonuç verdi. Peki şimdi bakalım böbrekler kendini yeniler mi?

Yüksek tansiyon ve şeker hastalığının başı çektiği bu böbrek dejenerasyonunda kimyasal atıklar da büyük paya sahip. Böbreklerimiz kirlenen dünyanın tüm yükünü küçücük boyuyla sırtlamış gidiyor. Karaciğer de kendisine yardım ediyor tabi. Yine de üstesinden gelemiyorlar ve zamanla yozlaşıp bozulabiliyorlar. Çünkü dünyamız o kadar kirli ki… Yiyeceklerde minimun düzeyde de olsa tarım ilaçları var ve sofralarımıza, biz istemesek de ,geliyorlar. Farkında bile olmadan vücudumuza aldığımız bu zehirler günden güne iç organlarımızı yıpratıp erken eskimesine neden oluyor. Başta böbrek ve karaciğer aşırı çalışarak bedendeki bu tanımadığı kiri atmaya çabalıyor. Karaciğer nisbeten kendi kendini yenileme özelliğine sahip olduğundan bu durumu telafi edebiliyor. Nitekim bir karaciğerin dörtte biri hasar almamış ise kendini tamamlayabiliyor. Fakat böbrek kendini bu kadar hızlı yenilyeyemiyor.

Böbrekler evrimsel gelişimlerinde bu yeteneklerini neredeyse tamamen unuttu. Evrim, önceliği yaraların hızla iyileşmesini sağlayan pıhtılaşma özelliği gibi , hayati onarımlara bıraktı.

Zamanla kendini onarmayı unutan böbreklerimize bu yeteneklerini yeniden hatırlatmaya çalışan bilim adamları ümit verici gelişmeleri bizlere bildiriyor. Bu rejenerasyon sürecinde çok az sayıda bilim insanı olmasına rağmen ümit verici gelişmeler duyuluyor.

BÖBREKLER VE KÖK HÜCRE

Böbreklerde yıpranmayla oluşan bu yozlaşma sürecini tersine çevirmeye (rejenerasyon) çalışan bilim insanları şunları fark etti. Embriyonun ilk zamanlarında hücreler daha ayrışmadan herhangi bir dokuya ait oluşumu yoktu. Fakat her dokuyu oluşturabilme yeteneğine sahiptiler. Embriyonun büyümesiyle bu hücrelerde bulunan işlevsellik özelliği birkaç kök hücreye dönüşme ile sınırlı kaldı.

Kaliforniya Üniversitesi Gelişimsel Biyoloji uzmanlarından Nigam, nispeten az sayıda sinyal verici molekül, ya da büyüme etmeninin böbrek gelişimini de denetlediğini buldu. Böbreklerdeki minik tüplerin gelişimini hızlandıran bu büyüme etmenlerinin böbreğin onarım sürecinde de etkili olabileceğini düşündüler.. Böylece bilim ekibi EMT adı verilen bu mekanizmal değişim sürecini tersine çevrilmesiyle böbrekteki hasarın onarım ihtimali olduğunu düşünüyor.

Nitekim zarar görmüş dokularda da ” fibroplast” adı verilen yetenekli hücreler akın akın hasarlı bölgeye gider ve yaraların iyileşmesinde temel bileşen olan ”kollagen” adı verilen bir protein salgılarlar. Onarım sürecini de böylelikle başlatmış olurlar.

Bilim adamları bu zarar gören böbrek dokusunun da belirli bir oranda onarılmasının mümkün olabileceğini söylüyor. Bu kök hücreler , renal progenitör hücreleri, böbrek rejenerasyonunu sağlayabiliyor. Yapılan çalışmalar böbrekteki hasarın kök hücre tedavisi ile geri çevrilebildiğini göstermiştir.

Böbrekler kendini yenileyebilir mi? – Hayvanlarda Başarı

Böbrekler kendini yeniler mi? Cevap: evet. İşte ülkemizde kök hücre ile böbrek tedavisini ispatlayan bir gelişme. Edirne’nin Keşan ilçesinde 10 yaşında golden cinci Micha isimli sevimli köpek ilerlemiş yaşının da etkisiyle böbrek yetmezliği sorunu yaşadı. Micha’ya kök hücre tedavisi uygulayan veteriner hekim Mustafa akıncı, iki doz kök hücre uygulaması ile Micha’yı tamamen sağlığına kavuşturdu.

böbrekler kendini yenileyebilir mi
Böbrek

Özellikle Micha’nın kök hücre tedavisi ile iyileşmesi ve bu araştırmanın, benim ülkemde başarılı olması ümit verdi. İnsanlar üzerinde yaptıkları bir çalışma ile sağlığına tamamen kavuşmuş bir örnek göremesem de ileride yapılma ihtimali olduğu kanıta kavuştu.

Diyaliz merkezlerinde sıra ile ölümü bekleyerek bağımlı bir yaşam sürmek zorunda kalan böbrek hastalarının sessiz çığlığı olması ümidi ile bu yazıyı yazıyorum. Umarım sizde yazımı okuyup beğenmişsinizdir. Aşağıdaki yorum yap kısmından kolaylıkla yorumlarını bana gönderebilirsiniz.

“Böbrekler Kendini Yenileyebilir mi? : Kök Hücre” üzerine 2 yorum.

Bir cevap yazın