MESLEK LİSELERİ FABRİKALARIMIZ OLMALI

Neden meslek liseleri fabrikalarımız olmalı biliyor musunuz? Korona virüs, nam-ı diğer covit-19 ,bize gösterdi ki ” her şey aslında üretime dayanıyor” eskiden beri beri düşünürdüm. Öyle bir meslek seçmeliyim ki temel ihtiyaç olmalı. Tamamen çok ihtiyaç olan bir iş yapmalıyım.Bu virüs bana bunları düşündürdü herkes gibi. Asıl en temel iş imiş,”üretmek”.S ebze, meyve yetiştirmek lazımmış. Yemek yemeyen , tüketmeyen canlı var mı ki ! Yok.O halde ”üretmek ” en temel işmiş.

Spor, tatil ve turizm sektörü,gibi sektörler ikinci planda kaldı.Tekstilde hazır giyim hele … Dolaptaki kıyafetlerin borcunu ödüyorum hala. Ne kadar da gereksizmiş.Niteliksiz hayatımızın farkına vardık bu süreçte.

MESLEK LİSELERİ ASLINDA NE YAPMALI?

Eğitimde asıl olması gereken, şu üreten ,nitelikli meslek liseleri modelidir. Yani gerçekten dde ihtiyacımız olan meslek liseleri fabrikalarımız olmalı. Bu salgında bir meslek lisesinin eskiden ürettiği deterjan , çamaşır suyu , aklınıza gelecek her türlü temizlik malzemesine ara verip hemen dönüşüp dezenfektan üretimine geçivermesine zevkle şahit oldum. Bu okulumuzun ne kadar da doğru bir kulvarda yürüdüğünü gösterdi bizlere. Kız meslek liselerinde ise tam vardiya maske dikimine başlayıp ülke genelinde açığı kapatmada ne kadar etkin rol aldıklarına hep birlikte şahit olduk. Hor görülen ve kimsenin çocuğunu yollamak istemediği meslek liseleri aslında üreten fabrikalarımızdı. Bilemedik. Tam manasıyla oturtamadık yerine. Bu okulları bitiren çocuklar hep ziyan oldu yıllarca iş bulamadılar. Üniversiteye giremedi çoğu. Halbuki bu meslek liseleri fabrikalaşsaydı , mezun olan direk okulun yan binasında işe başlasaydı, durum farklı olurdu.İşte bunu beceremedik.

Eskiden bir kaç yıl öncesinde sağlık meslek liseleri bunu bir nebze olsun başardı. Sağlık meslek liselerinden mezun olan çocuklar kpss nin insaflı sayılacak bir puanıyla direk atanarak hemşire kadrosunda devlette işe başladılar. Artık kalktı tabi bu. Şimdi anca yardımcı hemşire olabiliyorlar. Bir an evvel meslek liselerini fabrikalarımızın yanına taşımalıyız ya da yanlarına fabrikalar kurmalıyız. Her mezun olan öğrenciye okulunda iş olanağı sunmalıyız ki bu vasat çocuklar da neden okula gittiklerinin farkında olsunlar.

GIDA ÜRETİMİNDE DE MESLEK LİSELERİ

Asıl , en temel yaşam kaynağımız olan gıdamızın üretimi için tarım meslek liselerinin de açılması gerek. Bu okuldan mezun olan çocuklar en güzel çayı, mısırı, buğdayı yetiştirmeli. En iyi ata tohumlarımızı üretmeyi saklamayı, kullanmayı öğrenmeliler bu okullarda. En önemlisi de mezun olduklarında işlerinin okulun yanı başında kendilerini beklediğini bilmeliler. Tarımda kullanılan makinelerin üretimi, bakımları ,tamirleri de ,endüstri meslek liselerinin işi tabi ki. Meslek liseleri fabrikalarımız olmalı, Türkiye bunu başaracak.

Sizler de bu özet sayılacak yazıma katkıda bulunup fikirlerinizi yorumlara yazın lütfen. Merakla bekliyorum. Sizce nasıl olmalı meslek liseleri?

Eğitim ve daha nice farklı kategorilerde yazılarıma ulaşmak için sizleri tekderdim.com a bekliyorum.

Teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın