PIRASALI BÖREK

Pırasalı böreğin pırasasının kronik iltihaba iyi geldiğini biliyor muydunuz? Sindirim sisteminin dostu olan pırasa kötü huylu tümörlerin oluşumuna neden olan unsurlarla savaşan bir bitkidir. Bu yüzden sindirim sistemi için bir çok faydası vardır. Fakat tek olumsuz yanı pırasada yüksek miktarda sodyum vardır. Sodyum oranına dikkat ediyorsanız pırasa tüketimine dikkat etmelisiniz. Bir çok vitamin vardır. Bunlar A, B6, C, K, yanısıra folat bakımından da zengindir.

pırasalı börek

Pırasa içeriğindeki kükürt ve flavonoidlerden dolayı şekeri düşürmeye çok faydalıdır. Pırasanın çiğ tüketilmesi de antioksidanlar yönünden bir çok hastalığa iyi gelir. Ama sindirim sistemini çok çalıştırdığından fazla abartmadan tüketilmelidir. Çünkü vücutta su kaybının fazla olmasına neden olabilir. Her şeyi kararınca tüketmeliyiz.

Yalnız pırasa hormonlu suni gübrelerle yetiştirildiğinde yukarıdaki bahsettiğimiz vitamin ve minerallerin çoğunu kaybediyor. Zararlı hale geliyor. o yüzden alırken doğal üretilmiş pırasayı tercih etmeliyiz. Ya da kendimiz bahçemizde yetiştirip gönül rahatlığıyla yemeliyiz.

pırasalı börek

Börek yapmanın en kolay yolu ” pırasalı kırpık börek” Kırpık derken yufkaları makarnadan az büyük kesiyoruz hatta doğruyoruz. Öyle yufkaları tek tek açıp içine iç malzemesini sarmak yok. Çünkü son derece pratik ve tembel işi harika tadı olan pırasalı böreğin tarifine geçeyim.

PIRASALI BÖREĞİN MALZEMELERİ

  • 3 adet yufka
  • 3 adet havuç
  • 3 adet pırasa
  • Üzerine rende kaşar

SOS İÇİN

  • 1 Şişe maden suyu
  • 1 su bardağı süt
  • 1 çay bardağı zeytin yağı
  • 2 yumurta
  • Tuz karabiber

PIRASALI BÖREĞİN YAPILIŞI

Pırasalı böreğin sos malzemeleri ayrı bir kapta iyice karıştırıştırıyoruz.

Yufkaları küçük küçük kesiyoruz. Yani parmak kalınlığında makasla şeritler şeklinde kesiyoruz. Havuçları rendeliyoruz.

Pırasalar küçük küçük doğranır. Bu yüzden fırında daha kolay pişer.

Sadece üzeri için rendelediğimiz kaşar peynirini kenara ayırıyoruz. Diğer malzemelerin tümünü karıştırıyoruz.

Kullanacağımız kabı hafifçe yağıyoruz. Karıştırdığımız malzemenin yarısını kaba döküyoruz. Çünkü diğer yarısını üzerini düzlemek için kullanacağız.

Üzerine kaşar peynirini döküyoruz. Kalan karışımı da üzerine döküp yayıyoruz. Üzerini düzledikten sonra istersek en üzerine de kaşar peyniri ile kapatıyoruz. Çünkü üzerini susam ve çörek otu ile süsleyeceğiz.

Susam ve çörek otu ile süslüyoruz.

Fırında kızarana kadar pişiriyoruz. Keserek sıcak sıcak servis ediyoruz. Afiyet olsun.

Sitemizin yemek bölümünde ilginizi çekebileceğini düşündüğüm harika tarifler var. Buraya tıklayarak bakabilirsiniz. Ama farklı bir sayfadan bakalım derseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın