EV YAPIMI SOKAK SİMİDİ

EV YAPIMI SOKAK SİMİDİ

Ev yapımı sokak simidi ne geçmeden, önce sizlere de tavsiye ettiğim ve harika tarifleriyle bizleri bu lezzetlerle buluşturan instagram @birazmola, @yemeklerrrrr ve @menekse_home_cooking sayfalarına teşekkür ederim.

Ev yapımı sokak simidini evde yaptınız mı hiç ? Kahvaltılarımızın ve beş çaylarımızın vazgeçilmezi simit.Simit yeri kolay kolay doldurulamayan bir lezzettir. Sabah alelacele işe giderken kahvaltı yapamayıp sıcak bir simit ile öğün atlattığınız olmuştur mutlaka.

Bugünden sonra çıtır çıtır sokak simidini evde yapabilirsiniz.Güneşin perde arkasından kahvaltı masasına vurduğu huzur dolu soframızda uzun uzunnnn çay simit peynir keyfinizi öğleye kadar uzatabilirsiniz.

Evet ev yapımı sokak simidi nin tarifine gelelim şimdi ;

EV YAPIMI SOKAK SİMİDİ MALZEMELERİ

  • Bir su bardağı ılık süt, sonra
  • Bir su bardağı ılık su,sonra
  • Bir su bardağından bir parmak eksik sıvı yağ,sonra
  • Bir yemek kaşığı şeker sonra
  • Bir tatlı kaşığı tuz,ve
  • Bir küp yaş maya,sonra
  • Aldığı kadar un,

PEKMEZLİ SOSU;

  • Bir çay bardağı üzüm pekmezi
  • Yarım çay bardağı su

ÜZERİ İÇİN ;

  • Kavrulmuş susam

EV YAPIMI SOKAK SİMİDİ nin YAPILIŞI;

Öncelikle instagramda severek takip ettiğim @sofrahazirr ve @birazmola sayfalarına teşekkür ederim.Harika tariflerini sizler için sayfama taşımaya devam edeceğim. Şimdi ev yapımı sokak simidi tarifimize geçelim.

Bir karıştırma kabına unu ve tuzu alarak elimizle karıştıralım. Daha sonra unun ortasını havuz şeklinde açalım.Ortasındaki boşluğa instant maya ve ılık suyu alarak yoğuralım. Kenarlardaki undan az az alarak yoğurmaya davam edelim. Ele yapışmayan kulak memesi kıvamını tutturalım. Daha sonra üzerini hava almayacak şekilde örterek bir saat kadar dinlendirelim. Bu sırada biz de susamı kavurabiliriz. Bir tavaya susamlarımızı altın rengini alana kadar kavuralım Maalanan hamurumuzu bir kaç kez yoğuralım. Hamurun havasını biraz indirmiş oluruz. Daha sonra hamurumuzu tezgaha alalım, eşit parçalara ayıralım. Ayrı bir kapta pekmez ve suyu güzelce karıştıralım. Bezelerden bir tane alalım elimizle uzun bir şerit rulo haline getirelim uçlarını birleştirerek buralım ve iki ucunu birleştirerek simit şeklini verelim. Simit şekilli hamurumuzu önce pekmezli suya, sonra da kavurduğumuz susama batırarak tepsiye yerleştirelim ve hafifçe bastıralım. Önceden ısıttığımız fırında 180 derecede yaklaşık 25-30 dakika kadar pişirelim. Ev yapımı sokak simidi miz servise hazırdır. Afiyet olsun.

Harika tarifleriyle bizleri bu lezzetlerle buluşturan instagram @birazmola, @sofrahazirr sayfalarına teşekkür ederim.

bu ve benzer tariflerimizi denemek isterseniz, sayfamızın yemekler kategorisine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın