APTAL EVLER YAPMAYIN

ekonomik evler

Ev inşa edenlere duyurulur,”aptal evler yapmayın” . ekonomik evler yapın.

Yazımızın konusu aslında evlerin nasıl yapılması gerektiği ile ilgilidir. Teknolojik akıllı evlerden bahsetmiyorum. Onlar çok pahalı. Bu evlere herkes sahip olamıyor.Ben daha pratik maliyeti düşük ama akıllı evlerden bahsedeceğim.

Benim bu yazıdaki amacım ; küçük önlemler ve planlarla ekonomik evler nasıl yapılabileceğinden bahsetmek.

Günümüz evlerinin aptal evler olduğunu düşünüyorum. Çünkü, çok düşük sayılabilecek maliyetlerle hatırı sayılır şekilde tasarruflu evler yapabilecekken, aptal evler yapıyoruz. Kısaca bahsedeyim;

Banyodaki lavabonun giderini tuvalet giderine bağlamakla ülke genelindeki su tasarrufunu bir hayal edin. Neden şimdiye kadar kimsenin aklına gelmedi acaba? Bir akıllı mütahit çıkmammış

Eminim bir çoğunuz da köydeki falancanın evi de böyleydi diyeceksiniz. İstanbul’da kaçak teras katında bunu uygulanmış Hasan Usta. Tuvalet her daim pırıl pırıldı. Tuvalette sifon da yoktu. Tuvaletten çıkınca ellerinizi yıkarken aynı zamanda da tuvaleti yıkayıp duruluyorsunuz. O tuvaletten ne bir koku geliyor, ne bir sararma , kararma görülüyor. Pırıl pırıl her daim. Sebebi Hasan ustanın akıllı gider planı.

ekonomik evler yapın aptal evler yerine

Ekonomik evler yapın, aptal evler yapmayın, mühendisler, mimarlar, müteahhitler. Maliyeti düşük akıllı evler yapabilirsiniz.

Belgesiz ustalar bunu yapıyor. Bizim mutfak giderlerini babam şöyle yapmıştı mesela; Şimdi iki tane lavabo var biri deterjansız işler için kullanılan lavabo. Orada örneğin; makarna süzülüyor, meyve yıkanıyor, bozuk yemekler oradan dökülüyor. Diğer lavaboda da bulaşık yıkanıyor, tencere parlatılıyor, yağ çözücüler kullanılıyor vs. Şimdi bu iki lavabonun giderini ayırmış babam. Deterjanlı olan gider normal şebekeye bağlanmış ve ortak giderden kanalizasyona birleşiyor. Öteki lavabo ise bahçeye akıyor. Bahçede armut, erik, asma, ceviz ve gül var. Hepsi normalden iki kat daha büyük. Bahçenin etrafı çevrilmiş duvar ve telle, tavuklar geziyor ağaçların gölgesinde. Tabi ki gübreliyorlar toprağı. Bir yandan da organik gübre olarak mutfak suları da geliyor. Sizin hiç bir şey yapmanıza gerek kalmadan beslenen ağaçlardan organik lezzetli meyveler topluyorsunuz. Tabi ki bu ev müstakil bir evdi. Apartmanların mutfaklarındaki lavaboyu ayırıp her daire için ayrılmış hobi bahçelerine gönderseniz fena mı olur! Koku olmasından endişelenenler için şunu söyleyeyim bizim mutfak penceresi o bahçeye açılıyordu ama hiç konu olmuyordu. Çünkü bir lavabonun gideri koca bir bahçeye akıyor, birikmiyor.

ekonomik-evler

Aptal evler yapmayın. Güney doğudaki bağ evinde havuzun suyunu fıstık bahçesini sulamada kullanan insanlar şehirdeki mimarlardan, mühendislerden daha mı akıllı? Artık seri üretime geçilmiş gibi kondurulan o siteler, rezidanslara avuç avuç para vermek için yarışıyoruz birbirimizle. Yok efendim havuzu varmış, güvenliği varmış. Eeee havuzun suyunu değiştirirken bahçe sulanmayacaksa o havuz israf değil midir? Mutfaktan atılanlar ile tuvaletten gidenler aynı yerde birleşiyorsa nerede bizim yerdeki ekmeği öpüp başımıza koyduğumuz saygımız. Başka millette var mı nimete böylesine bir saygı? Atalarımızın bize mirası olan bu kültürümüzü terk ederek ruhsuz, yeşillikten mahrum şehirler inşa ettik. Şimdi ” aptal evler yapmayın ” derken ne demek istediğimizi anladınız mı?

Sıfır atık hedefleyen yapı projeleri ile yağmur ve kar sularını biriktirerek evin giderleri için kullanmak da güzel bir yöntem. Bakınız ilgili sayfaya. Yağmur sularının oluklardan akarken oluk içlerine yerleştirilen pervanelerle elde edilen küçük enerji ile en azından bahçemiz aydınlanabilir. Veya bu enerji ile bahçedeki konteynır dikey tarım içindeki let ışıklar yanabilir. Hatta, bu enerji ile bahçedeki dostumuzun yuvasını ısıtabiliriz. Sebze bahçemiz için bu suyu depolayabiliriz.

ekonomik evler

Bu tür basit maliyetlerle ömürlük tasarruf, konfor ve sağlık elde edebiliriz. Balkonlarımıza, hem harika bir dekor, hem de organik hobi tarımı olarak dikey tarım aparatları koyabiliriz. Bu yazımıza katkısı olabilecek bir diğer konuya da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu da maliyeti düşük bir akıllı ev planına dahil edilebilir bir yöntem.

Sizlerin de ”aptal evler yapmayın” yazımıza özgün fikirlerinizle katkılarınızı merakla bekliyorum. Yorumlarınızı yazımızın sonuna eklerseniz çok sevinirim.

Bir cevap yazın