Köy Çorbası Tarifi – Sağlıklı ve Pratik: Şifa Deposu

Bugün sizler için harika bir köy çorbası tarifi sunuyorum. Tam bir şifa deposu olan bu tarife bayılacaksınız. Aşağıda köy çorbasının malzemelerini ve yapımını görebilirsiniz. Yani son derece pratik kısa sürede pişirilebilen bir çorba. Köy çorbasının hafifliği ile lezzeti sizi şaşırtacaktır. Öncelikle malzemeleri organik pazardan seçmeyi unutmayın.

Köy Çorbası

Köy Çorbası Malzemeleri

Bu köy çorbası için kullanacağınız malzemeler genellikle sonbahar ve kış mevsimine uygun. Özellikle kapuska, kereviz ve şalgamdan gelen vitaminler çorbayı şifa deposu yapıyor.

  • 1/4 kapuska
  • bir kök kereviz
  • 5-6 tane şalgam (mor beyaz olan)
  • bir sivri biber
  • 2 orta boy turuncu veya sarı patates
  • 5-6 bardak su(200ml gr)
  • 2 yk tereyağı

Köy Çorbası Tarifi

Tereyağını ve iri kıyılmış lahanayı katıp biraz öldürüyoruz. Sonra şalgamları katıyoruz , patatesleri de ekliyoruz. Şimdi biraz çeviriyoruz onlarla birlikte. kerevizin taze orta yeşil yaprakları varsa onları da katabiliriz. suyu da tuzla birlikte ekliyoruz.

Düdüklü tencerede 17-20 dakika kadar pişiriyoruz.

Bu köy çorbasını balık pişirdiğimde yapıyorum. Dip balıklarında atık toksin madde bulunma ihtimaline karşı bir önlem niteliğinde olsun diye.

Üstelik çorbanın içinde bulunan kereviz, şalgam, kapuska lahana, ve tatlı patates faydalı yağla pişirildiğinde adeta silip sürüyor sindirim sistemindeki atıkları. Bunu çorbayı yedikten sonra hissediyorsunuz desem hiç yalan olmaz. Mutlaka denemelisiniz.

Köy Çorbası

Aynı zamanda tüm vücut sistemini koruma altına almak istiyorsanız en büyük yardımcınız beyaz lahana olacaktır. Kalpten damar sağlığına, mideden karaciğere, etki etmediği yer yok. Beyaz lahanayı çiğ olarak salatalarda da tüketebilirsiniz.

Bu sebzelerin hepsinin bir arada bulunduğu bir başka yemek daha bulamazsınız. Ayrı ayrı hepsinin yemeği yapılıyor fakat kerevizin, beyaz şalgamın, ve lahananın aynı yemekte uyumlu olarak lezzeti yakalaması köy çorbasında mümkün. Tatlı patatesle de renklendirip tat katmak isabetli oldu.

Bu çorbayı ikram etmeden önce kasemizin içine boş iken minik bir miktar tereyağı ekleyip çorbayı üzerine koymak lezzeti artırıyor. En son ise sebzelerin üzerine sadece yapraktan oluşan maydanoz serperek iştah açıcı bir görünüme ulaşır.

Detoks için ayrıca bir işlem yapmanıza gerek yok. Ayrıca bu köy çorbası size tam bir detoks imkanı da sunuyor. Köy çorbasında kullanılan tüm sebzeler detoks için uygun. Her gün içmek yerine iki hafta ara verilerek tüketilmesi sağlıklı olacaktır. Ödem attırıcı özelliğinden dolayı bu çorbayı tavsiye ederim.

Tuz oranını biraz eksik yaparsanız amacına daha çok hizmet eden yiyecek haline gelecektir. Aynı zamanda sebzeleri kavururken yakmadan fazla söndürmeden suyunu ilave etmelisiniz.

Sebzelerin fazla kavrulması demek yağın yanması anlamına gelir. Aynı zamanda buna dikkat ediyoruz! Yemek kategorimizde ilginizi çekebilecek tarifler bulabilirsiniz. Buraya tıklayarak tariflere ulaşabilirsiniz. Beyaz lahananın neye iyi geldiğini bilmek isterseniz buradan öğrenebilirsiniz.

“Köy Çorbası Tarifi – Sağlıklı ve Pratik: Şifa Deposu” üzerine 2 yorum.

  1. Geri bildirim: KOLAY HAMSİ BUĞLAMA - Tek Derdim

Bir yanıt yazın