Kapsül Dolap Nedir? : Nasıl Yapılır?

Kapsül dolap nedir?: Nasıl yapılır? Kapsül dolap, minimal düzeyde ve sürdürülebilirlik ilkesine dayanan bir giyim yaklaşımını ifade eder. Bu yaklaşıma göre, giyim dolabımızda seçkin ve çok yönlü parça bulundurarak, daha az giysiyle daha fazla kombin oluşturabiliriz. Kapsül dolaplar genellikle belirli bir mevsim veya zaman dilimi için özenle seçilen kıyafetlerden meydana gelir. Bu gereksiz tüketimi kaldırmayı ve giyim seçimlerini azaltmayı hedefler.

Daha az ve seçkin parçalardan oluşan kıyafetlerle daha fazla kombin oluşturabilir ve daha şık görünürüz. Kapsül dolap nedir?: Nasıl yapılır?

Kapsül Dolap Nasıl Yapılır?

Kapsül dolap nedir?: Nasıl yapılır?

Aşağıdaki adımları izleyelim.

 1. Değerlendirme: İlk önce mevcut kıyafetlerimizi gözden geçirip, hangilerinin kalacağını belirlememiz gerekir. Giydiğimiz ve kullandığımız araçları seçmemiz en önemli aşamadır.
 2. Temel Parçalar: Kapsül dolabımızın tamamını dolduracak kıyafetleri seçiyoruz. Bunlar gardırobumuzun ana taşıyıcıları ve sıklıkla kombinler yapabileceğiniz klasik ve çok yönlü giysiler olmalıdır. Yani, beyaz gömlek, siyah pantolon ve bir kaç temel eşya ve çamaşır gibi.
 3. Sezonluk kıyafetler:Sezonluk kıyafetler ilave edin. Kışın kazaklar, yazın elbiseler gibi.
 4. Kapsül dolap fikri, giyim seçimlerimizi basitleştirmemizi öngörür. Bu nedenle seçtiğimiz parça sayısını sınırlamalıyız. 30-40 parça olarak bir sınırlama öneriyorum. Ancak bu sayı bizim ihtiyaçlarımız ve tercihlerimize bağlı olarak değişir.
 5. Kombin oluşturulabilenler: Farklı kombinler oluşturmaya elverişli kıyafetler seçin. Böylelikle, daha az kıyafetle daha fazla görünüm elde ederiz.
 6. Kişileştirin: Kapsül dolabımızı, yaşam tarzımıza, iş hayatımıza ve zevkimize göre kişiselleştirelim.
 7. Düzenli güncelleme: Mevsim veya giyim gereksinimlerimiz değiştikçe, kapsül dolabımızı güncelleyelim. İhtiyaç duymadığımız parçaları çıkaralım ve yerine yenilerini ekleyelim.

Kapsül Dolapta Olması Gerekenler

Standart bir kapsül dolapta olması gerekenler:

Kapsül dolap nedir?: Nasıl yapılır?

30-40 parçayı geçmemesi ideal olan kapsül dolapta neler mi olmalı? Sizde bir fikir oluşturması açısından aşağıdaki önerileri yazıyorum.

 • Önce siyah bir kaban.
 • Sonra açık karamel tonlarda trençkot.
 • Daha sonra ütü istemeyen kumaş türünde bir siyah pantolon.
 • Bunlara ek olarak standart bir jean. Basic tişörtler.
 • Olmazsa olmazımız değil ama klasik bir deri ceket, blazer ceket.
 • Nitekim, her kombine uyum sağlayan beyaz spor ayakkabı
 • Ve sevdiğiniz tarzda bir topuklu ayakkabı ve topuklu bot.

Birbirinden ilginç yazılarımızla kategorilerimiz sizleri bekliyor. Merak edenler için buraya link bırakıyorum. Farklı sitelerden kapsül dolapla ilgili bilgi almak isterseniz de buraya linki bırakacağım. Zevkli okumalar dilerim.

Bir yanıt yazın