Çanta Dikimi

çanta dikimi

Çanta dikimi en kolay nasıl olur? Bu yazıda sizlere ölçüleriyle birlikte bir çanta dikimini yazacağım. Hiç dikiş bilmeyen biri olsanız bile, bu tarifle kolayca çanta dikimi yapabileceksiniz. Sizin tek yapmanız gereken, güzel bir desenden kumaş yapımına uygun kumaş seçmeniz olacak.

Çanta dikminde kumaş en önemli unsurdur. Ben görsellerde de gördüğünüz gibi mavi beyaz kumaş deseni seçtim. Çantanın sap kısmını da kumaş deseninin içinde zemin rengi olan beyazı tercih ettim. Genellikle, desenli kumaşlarda zemin rengi, yani fon rengi, çantamızın sağ kısmı olarak yapılırsa çok isabetli olur. Böylelikle görsel bir bütünlük oluşur.

Görsellerde de paylaştığım gibi, diktiğim çantanın minyatür olarak kağıttan bir maketini de yaptım. Bu sayede ne yaptığımı daha detaylı görebileceksiniz.

Yukarıdaki fotoğraflarda da görüldüğü gibi çanta ölçülerini daha detaylı yazayım

  • Öncelikle eni 38 cm ( dikiş paylarından dolayı iki santim yanlardan ekledim) boyu 76 cm olan kalın bir kumaş alın. Kumaşı makinenizin dikeceğinden emin olarak en kalın olanını seçin.
  • Kumaşın desenini göz önünde bulundurarak, fon rengi ne ise, aynı renkte kumaş seçin. Bu çanta sapı yapmak için seçilen kumaşın eni 10 cm, boyu 47 cm olabilir. İsteğe bağlı olarak çantanın sapını kalın ya da ince yapılır. Buradaki sap kısmını kikiye katlıyoruz, çantanın sapının eni 4.5- veya 5 cm oluyor.
  • Dikiş ipi ve makineyi sanırm yazmama gerek yok.

Şimdi size diktiğim basit çantanın resmini aşağında göstereyim.

Çanta Dikimi Temel Adımlar

  1. Malzemeleri hazırlayın:

kumaş veya sunu deri

makas

iğne iplik

dikiş makinesi

fermuar ya da çıtçıt ( isteğe bağlı )

astar ( isteğe bağlı )

2. Tasarımınızı belirleyin:

İstediğiniz çanta modelini tasarlayın veya bir desen bulun. Başlangıç için, benim gibi, basit dikdörtgen veya kare çanta yapabilrsiniz.

3. Kumaşı ölçüye göre kesin:

Tasarımınıza uygun şekilde kumaşı ikiye katlayarak kesin. İnce bir kumaş seçtiyseniz, aynı ölçülerde iki katı kumaş alın.

4. Dikiş dikin:

İki kat kumaş bir araya getirip yanlarını makinede birleştirin. Makneniz yok ise elde makne dikişi tekniğini kullanarak yanları birleştirin.

5. Astar ekleyin: ( isteğe bağlı)

İç astar eklemek, çantanıza daha profesyonel bir görünüm kzanmasına yardımcı olabilir. Astar kumaşını çanta kumaşı kadar alın ve içine yerleştirerek dikin.

6. Fermuar veya düğme ekle:

Çantanızın kapanmasını istiyorsanız, fermuar veya düğme ekleyin.

7. Aksesuarlar ekleyin: ( isteğe bağlı)

Daha dekoratif çanta yapmak için, dikiş, boncuk veya kurdele gibi aksesuarları ekleyebilirsiniz.

Bu temel adımları takip ederek kolay bir çanta dikimi yapabilirsiniz. Başlangıçta basit bir model seçmek ve pratik yapmak önemlidir.

İyi günlerde kullanmanızı dilerim.

Sayfamızın moda kategorisinde ilginizi çekebilecek kolay dikim tariflerine bakmanızı öneririm.

Farklı sayfalardaki çanta dikim çalışmalarını merak ederseniz buraya tıklayın.

Bir yanıt yazın